Výrobný proces
1. Zber ovocia
2. Kvasenie
3. Destilácia
4. Dozrievanie
5. Fľaškovanie
Zber ovocia
Vyberáme len tie najlepšie odrody ovocia. Prvotriedne a optimálne dozreté plody opatrne zbierame a starostlivo ukladáme do debničiek, čím zabránime poškodeniu pri preprave zo sadu do pálenice.
Kvasenie
Pri kvasení využívame tradičnú techniku. Pred spracovaním ovocie dôkladne umyjeme a ručne triedime, aby sa do kvasu nedostali žiadne nečistoty.
Kôstkoviny odkôstkujeme a strapce hrozna či bazy odstopkujeme. Podľa toho, aký typ destilátu chceme získať, môžeme časť vysušených kôstok pred destiláciou vrátiť do kvasu.
Do kvasných nádob sa dostane ovocná kaša s optimálne upraveným pH, a tak ju chránime pred nežiaducimi mikroorganizmami. Následne prebieha riadené kvasenie. Počas celej doby kvasenia zabezpečujeme požadovanú teplotu 15 – 20 ˚C. Proces kvasenia, ktorého dĺžka závisí od druhu ovocia, je pod prísnym odborným dohľadom majstra páleničiara. Kvas pravidelne kontrolujeme, aby sme mohli správne určiť, kedy je hotový a pripravenýna pálenie.
Destilácia
tradičným postupom
Destiláty s chráneným zemepisným označením pálime tradičným dvojkotlovým postupom
Sabolčská jablkovica a Satmárska slivovica, ktorých pôvod má chránené zemepisné označenie, sa už od roku 1952 pália na tom istom mieste a v tej istej pálenici. Destilujú sa v dvoch stupňoch v tradičnom medenom destilačnom zariadení doplnenom o moderné prístroje, ktoré zlepšujú presnosť destilácie a zvyšujú kvalitu. To všetko pod kontrolou skúseného odborníka.
Každé ovocie má svoju jedinečnosť a vyžaduje odlišný spôsob destilácie, preto sa z každého ovocia maximálna aróma získava inými nastaveniami.Pri obidvoch spôsoboch destilácie je najdôležitejšie správne oddeliť jej jednotlivé fázy, aby sa do výsledného destilátu dostalo iba to najlepšie. Je to skutočné umenie a vyžaduje si skúseného odborníka s dlhoročnými skúsenosťami.
Destilácia
moderným postupom
Destiláty, ktoré nemajú chránené zemepisné označenie pálime moderným jednokotlovým postupom.
Destiláty s výnimočnou kvalitou sa môžu destilovať tiež jednokotlovým destilačným zariadením Christian Carl. Aj tento moderný spôsob destilácie je pod kontrolou majstra páleničiara, ktorý odoberá vzorky, hodnotí ich a upravuje program zariadenia.
Každé ovocie má svoju jedinečnosť a vyžaduje odlišný spôsob destilácie, preto sa z každého ovocia maximálna aróma získava inými nastaveniami.Pri obidvoch spôsoboch destilácie je najdôležitejšie správne oddeliť jej jednotlivé fázy, aby sa do výsledného destilátu dostalo iba to najlepšie. Je to skutočné umenie a vyžaduje si skúseného odborníka s dlhoročnými skúsenosťami.
Dozrievanie
Odležanie na ovocí
ovplyvňuje nie len chuť destilátu, ale aj jeho výslednú farbu.
Naše destiláty z produktovej línie Extra Delicious – Marhuľovica a Slivovica odležaná na ovocí, získavajú výnimočnú ovocnú chuť odležaním na ovocnom lôžku, ktoré neovplyvňuje len chuť destilátu, ale aj jeho výslednú farbu.
Dozrievanie
Dozrievanie v sudoch
pri ktorom je dôležitý hlavne výber dreva na sud.
Pri dozrievaných destilátoch je dôležitý výber dreva na sud. My používame morušové, čerešňové drevo a svetoznámy dub z oblasti Zemplín. Ďalšími dôležitými faktormi, ktoré ovplyvňujú dobu zrenia, sú vek a objem sudov. Kvalita destilátu je pravidelne kontrolovaná degustačnou komisiou.
V momente dosiahnutia optimálnej chuti sa destilát vyberá zo suda.
Flaškovanie a dizajn
Výnimočné destiláty si zaslúžia výnimočnú fľašu.
Na každej fľaši je elegantná etiketa s motívom ovocného stromu, na ktorej prevláda zlatá farba.
Pri destilátoch zrejúcich v sude sa farba spodnej časti etikety zhoduje s typom sudového dreva.
Na každej etikete je podpis majstra páleničiara, číslo fľaše, prípadne ročník.
Destiláty Várda Exclusive Edition plníme do elegantných vysokých a úzkych fliaš z tmavého skla. Výnimkou sú destiláty odležané na ovocí. Tie sú v priehľadných fľašiach, cez ktoré je vidno ovocie vo vnútri.
Chuť a vôňu destilátu chráni originálny korkový uzáver s medeným prstencom s vygravírovaným nápisom EXCLUSIVE EDITION.